Potomac River Sailing Association
Spring Regatta
May 29 & 30, 2010

Congratulations to Barney Harris, winner of the Len Penso Perpetual Trophy for 2010, and to Teresa Miolla, winner of the Katherine Hearst Perpetual Trophy for 2010!

 

Albacore Class Series Summary
 

Pl Sail Crew T 1 2 3 4 5 6
1 8122 Barney Harris & Jennifer Evans 7 1 3 1 (18\DNS) 1 1
2 7371 Marty Minot & Jordan Minot 12 (3) 2 2 3 2 3
3 7984 Khin Thein & Thant Thein 15 2 5 4 1 3 (18\DNS)
4 7945 Doug Marsh & Kay Marsh 23 (8) 1 6 2 6 8
5 6701 Teresa Miolla & Peter Trebuss 24 4 4 3 (18\DNS) 9 4
6 8027 Daphne Byron & Nate Bokil 25 6 7 (18\OCS) 5 5 2
7 7962 Nathan Mash & Dan Burkert 37 7 11 8 4 (12) 7
8 8083 Lloyd Leonard & ? 38 (10) 8 5 8 8 9
9 7943 Dan Miller & Jill Williamson 43 9 10 10 7 7 (12)
10 6434 Michael Heinsdorf & Matthew Rhodes 45 11 17 7 (18\DNS) 4 6
11 7378 Rolf Zeisler & Dave Tator 49 (14) 12 11 10 11 5
12 7964 Scott Snyder & Farley Will 51 13 13 9 6 (15\TLE) 10
13 7460 Bill Buck & Peter Kuch 58 17 9 (18\DNF) 9 10 13
14 7112 Terry McDonald & Mari McDonald 62 12 (15) 12 11 13 14
15 7493 Jason Ipe &Ernest Ayakawa 65 5 6 (18\OCS) 18\DNC 18\DNC 18\DNC
16 7109 Doug Foord & Dave Feingold 75 16 16 (18\OCS) 18\DNS 14 11
17 7380 Bob Wilbur & Saskia Mooney 83 15 14 (18\OCS) 18\DNC 18\DNC 18\DNC

 

 

Buccaneer Class Series Summary
 

Pl Sail Crew 1 2 3 4 5 6 T
1 5227 Jeff Neurauter & Happy Neurauter 1 1 (2) 1 1 2 6
2 5270 Jimmy Yurko & Kristi Yurko (2) 2 1 2 2 1 8
3 5217 Kyra Tallon & Julio Vargas 3 3 3 3 (4) 3 15
4 2332 Brian O'Hara & Jolie Holmsher 4 4 4 (5\DNS) 3 4 19

 

Catamaran Class Series Summary
 
Pl Sail # Crew 1 2 3 4 5 T
1 16989 Keith Strasser & Marie Strasser 1 2 1 1 2 7
2 91973 Marc Carre & Isabelle Strasser 2 4 2 4 1 13
3 84685 Jim Antonovich & Tim Strasser 3 1 3 3 3 13
4 111893 Ben Ackerman & Janet Lanergren 5\DNF 3 4 2 5\DNF 19

 


Lightning Class Series Summary
 

Pl Sail # Crew T 1 2 3 4 5
1 14553 Aaron Boesenecker,  Peircarlo Brunino, Brenna Copeland, Pat McGee 7 1 1 1 1 3
2 15256 Bruce Heida, Will Phillippe, Brian Ganji 13 4 3 2 2 2
3 14120 Collin Kirby,  Doug Kirby, Sean Hara 16 3 2 7 3 1
4

7603 / 584 

Bob Astrove, Doug Dixon, Suzan Humphrey 19 2 5 3 5 4\TLE
5 15228 David Thompson, Joe Kimak, John Hart, Catherine Calvin & Barb Thompson 29 5 7 4 9\DNS 4\TLE
6 13717 Chris Kozel, Bill Kozel, Troy Neurauter 30 7 8 5 6 4\TLE
7 15181 Pat McGee, Jesse Smith, Harry Moedinger 34 6 4 6 9\DNC 9\DNC
8  1406 Bob Prochko, D. Prochko        (Thistle)     37 9\DNF 6 9\DNS 4 9\DNF

R.C.Chair: Nabeel Alsalam
Scorekeeper: Nabeel Alsalam
30 May, '10, 16:07
St. Pete Scorer

Race Committee:
SATURDAY:
   Mark Boat Driver Ryan Vear
   Crash boat Driver Stefano de Leo
   Helpers Anna Lindel, Elaine Duffe, Inga Barkane, Red Fehrle, Craig Huzway, Linda Pacelli

SUNDAY:
   Mark Boat Driver Red Fehrle
   Crash Boat Driver Craig Huzway
   Helpers John Hart, Annie Cross, Bill Swanson, Kate Dixon, Linda Pacelli

Saturday started out with calm winds and overcast skies, and the Postponement flag went up at the dock at 10:30, so we socialized and waited for the wind to develop -- which it did at 11:45 AM.  So at Noon we departed the docks and headed to the race course in a nice 8 - 10 MPH southerly breeze.  Nabeel and our excellent Lightning-provided RC set up an Olympic course and got in 3 great races before it was time to come in.   Our Saturday post-race BBQ, with food provided by Pat McGee, and beer provided by Scott Snyder, was the perfect end to a perfect sailing day.

Wind Chart 5/29/10:

Sunday started off as planned, with RC departing the dock at 10:15 AM in northerly 5 - 10 MPH breezes that unfortunately turned light and variable as the day went on.  RC got in two races before giving up on the day at 3 PM, before the end of the second race.

Wind Chart 5/30/10: